письма на английском языке(егэ) - Форум для изучающих английский язык
Вы вошли как Гость
Текущая дата: Пн, 29.04.2024, 02:09



  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: MARINA  
Форум для изучающих английский язык » Для изучающих английский язык » Общий » Грамматика » письма на английском языке(егэ) (оцените пожалуйста укажите на ошибки и проч.)
письма на английском языке(егэ)
региночкаДата: Вт, 24.08.2010, 16:49 | Сообщение # 1
Beginner
Группа: Ученик/Студент
Сообщений: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
здравствуйте!очень важно ваше мнение...укажите на недостатки и ошибки

письмо от ричарда)...I'm currently studying for my exams and hope to do well at my finals.i wish i could have more free time now as i love going out with my friends,meeting new people ,making new acquaintances. Do you like hanging out with friends in your free time or are you a stay-at-home type? How do you usually spend the weekend? What are your hobbies or interests?
A friend of mine is coming to see me this weekend...
__________________________________________________________________________________(ответ)
Dear Richard,
Thank you very much for the letter you sent me.I wish you good luck to pass your exams.As i can see,you're a very sociable person.It is really interesting to meet new people,to know many things from them.To be sociable is very important thing in our life.If you easy can tell everybody,your life will be diverse.As for me,i prefer my old-known friends ,i don't like new acquaintances.May be i'm modest a little bit.I think i am a stay-at -home type of people.I usually spend my weekend either with my friends and relatives or with doing my hobby.I like dance and draw.
How long do you know your friend?What is his name?Where is he from?
Write me soon,
Best wishes,
Regina.

 

Alenka1509Дата: Вс, 12.09.2010, 21:12 | Сообщение # 2
Elementary
Группа: Ученик/Студент
Сообщений: 79
Репутация: 3
Статус: Offline
Егэ по английскому, по-моему, очень сложно сдать.
На мой взгляд, в письме все правильно...
Единственное, A friend of mine как-то странно звучит. Мне кажется, что там нужен определенный артикль, а не неопределенный.
 

Форум для изучающих английский язык » Для изучающих английский язык » Общий » Грамматика » письма на английском языке(егэ) (оцените пожалуйста укажите на ошибки и проч.)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:


frTread382